Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 

Dárkový šek

 

Jak vybrat velikost prstenu

 

Výkup zlata a stříbra

 

Puncovní úřad

 

 

 

 

 

KONTAKTY

Čištín s.r.o.
Jinonická 380/80
158 00 Praha 5
tel: 774 444 475 , 296 554 223
napište nám

ČLÁNKY » Drahé kameny a perly
Drahé kameny a přírodní perly

Pravé říční perly

Perla ke kamenům sice nepatří, protože je živého původu, přesto je s drahými kameny vždy spojována. Perly jsou vylučovány tělem některých mlžů (perlorodkami). Dříve tento proces probíhal přirozeně bez zásahu člověka a tak byla perla daleko cennější než dnes. Dnes se perly pěstují na perlových farmách, které jsou hlavně v Číně. Perla vzniká na cizím tělísku, které je do škeble uměle vpraveno. U perly říční je tělísko jen zrnkem písku a perla tak vyroste celá od malé až po velkou - tyto perly, které používáme do našich šperků, jsou celorostlé. Kultivace se provádí u perly mořské, do níž se vkládá větší kulaté jádro, které se jen obalí. Důvodem je to, že mořské perly pomalu rostou.

 

Granáty - drahé kameny

Granát patří mezi velmi rozšířené nerosty v přírodě a dělí se na mnoho odrůd, jako je pro nás nejznámější pyrop (český granát), dále almandin, spessartin, grosulár, démantoit a další. Chemickým složením je početná skupina křemičitanů s podobnými vlastnostmi a stejné krystalizace, tvrdost je 6,5-7,5. Název pochází z latinského slova granum, zrno. Na granátech je nejpoutavější jejich barva. Nejčastější je červená, která ke granátu neodlučitelně patří a pyšnit se jí mohou dva nejrozšířenější druhy pyrop a almandin. Pyrop je známý jako český granát - jeho barva je příměsí oxidu chromitého až krvavě rudá. Almandin má barvu jemně nafialovělou a poměrně velikou tvrdost, což ho řadí mezi oblíbené drahé kameny. Granátová skupina je však barevně mnohem bohatší př. hnědé, oranžové, zelené, žlutavé... My do svých šperků používáme ty nejkvalitnější velmi čisté přírodní granáty almandiny pocházející hlavně z Thajska, Indie a Mozambicu.

Granát je již od pradávna používán jako amulet, dodnes je mu přičítána moc ochrany. Říká se, že je to silný kámen všesvazujícího ohně, vášně, ale i čistoty srdce.

 

Ametyst - drahý kámen

Ametyst je nejoblíbenější drahokamovou odrůdou křemene. Jeho krásné zbarvení do fialova způsobily příměsi železa a radioaktivní ozáření v geologické minulosti. Ceněná bývá hlavně sytá fialová barva a to v úplně čistém provedení bez vad. Do našich šperků zasazujeme velmi čisté kusy, které pocházejí hlavně z Brazílie.

 

Modrý topaz - drahokam

Topaz je jedním z nejznámějších a také nejstarších drahých kamenů. Modrá barva topazu je způsobena příměsí železa. Topaz, který nabízíme, pochází z Brazílie a je pálený, což je úprava, která jeho modré barvě dodá sytost a kameny jsou tak ještě krásnější.

 

Olivín - drahý kámen

Olivín, nebo také chrizolit, má krásně zelenou olivovou barvu, pro kterou je tolik oblíben a po které je pojmenován. Chrizolit získal svůj název z řeckých slov chrysos-zlato a lithos-kámen. Velice krásné olivíny se nachází na ostrůvku Zebirgetu při pobřeží Egypta.

 

Vltavín - český polodrahokam

Nese svůj název podle řeky Vltavy. Jedná se o přírodní zelené sklo, které vzniklo při dopadu velkého meteoritu na zemský povrch. Křemičité horniny se při srážce s meteoritem zahřály tak, že se přetavily na sklo, které doputovalo vzduchem až do Jižních Čech. Vltavín je většinou ceněn pro svůj neopakovatelný povrch (skulptace), který vznikl až následně po dopadu přirozenou korozí skla po milióny let. Vltavíny, které zasazujeme do šperků jsou buď broušené nebo ve své přírodní podobě se skulptací, ty si pak vybíráte jako konkrétní originální kus - skladem je vždy jen jeden.

 

Citrín

Citrín je jednou z nejdražších odrůd křemene. Přírodní výskyt citrínu jen zřídka dosahuje drahokamové kvality, proto se do šperků zpracovávají vypalované neméně vzácné ametysty. Ty při zahřátí nad 250 stupňů Celsia změní své fialové zbarvení na žluté.

 

Růženín

Růženín patří mezi nejoblíbenější formy křemene. Jeho růžová barva je způsobena příměsí manganu. Růženínu nesvědčí přímé sluneční světlo, které způsobuje jeho vyblednutí. Růženíny v našich špercích pochází z Brazílie.

 

Korál přírodní

Korál upoutal pozornost lidí už ve starověku. Z korálu se zhotovovaly různé umělecké předměty a šperky. Hodnotné jsou především druhy s kompaktní korálovou hmotou a červenou barvou. Vzhledem k vysoké ceně se i korály světlého zbarvení dobarvují na červeno nebo růžovo.

 

Smaragd

Smaragd je jedním z vůbec nejvzácnějších drahých kamenů na zemi. Je to zelená odrůda berilu, která však prakticky nikdy nedosahuje úplné čistoty a proto jsou již čistší kusy velmi vzácné. Smaragdy zasazené v našich špercích pochází z Brazílie.

 

Safír

Safír je modrá odrůda korundu. Modré zabarvení safíru propůjčují oxidy železa a titanu. Safír je velmi tvrdý a odolný kámen. Svojí barvou a tvrdostí si zasloužil čestné místo mezi nejdražšími drahokamy. Safíry v našich špercích jsou z Thajska.

 

Rubín

Rubín je červenou odrůdou korundu. Jeho krásně červená barva je způsobena příměsí oxidu chromitého. Většina těžených rubínů nedosahuje vysoké čistoty a proto je úplně čistý rubín ceněný takřka jako diamant. Rubíny v našich špercích pochází z Burmy.

 

Záhněda

Záhněda je nahnědlý nebo kouřový křemen. Většinou se nachází v podobě krystalů. Černá téměř neprůhledná forma se nazývá morion. V obecné formě je relativně běžná, ale čisté kusy jsou vždy vzácné.

 

Lazurit

Lazurit neboli lapis lazuli je již od středověku velmi oblíbený jako dekorační kámen. Hlavní světová naleziště lazuritu jsou v Badachšánu a v Afghánistánu. Jeho název pochází z arabského azul neboli nebe. Lazurity nabízené naším e-shopem pochází z Afghánistánu.