Před tisíci lety se v atmosféře rozpadl mnohatunový železný meteorit na menší kusy. Ty potom dopadly na ledovec, který pokrýval celou severní Evropu. Ledovec pak, při svém pohybu, roznesl meteority do okolí.
Dnes se v severním Švédsku, za polárním kruhem, dají jen těžko sbírat. Ložisko, které získalo jméno podle osady Muonionalusta, v jejímž okolí se meteority nacházejí, nabízí již jen málo možností, jak tyto cenné kusy železa najít. Již v minulých letech bylo to hlavní sesbíráno a hledači dobírají poslední zbytky, které bez potřebné techniky a zkušeností jen těžko lokalizujete. Práci ztěžuje obtížně schůdný terén a mračna neodbytných komárů, kteří se v létě vyrojí.
Jelikož je hledání detektory kovů ve Švédsku obecně zakázáno, je třeba pro práci, na vyhledávání těchto krásných meteoritů, získat speciální licenci. Toto jsou všechno faktory, proč cena meteoritu Muonio stále roste (Muonio je druhý používaný název podle většího města ve Finsku na hranici se Švédskem).
Meteority, které se najdou, jsou za tisíce let pobytu v ledovcových morénách více či méně korodované. Po vyčištění se objeví jejich jedinečná struktura. Struktura je vidět už na povrchu a po odleptání se objeví i na řezu. Některé kusy obsahují i vzácný troilit, který se vyskytuje výhradně v meteoritických železech. Řezy z meteoritu se dají použít pro výrobu šperků nebo jako dekorativní předměty. Není však nad to, když je meteorit zachován jako celek. Proto jsou ceněné hlavně malé kusy, které jsou méně časté a velice špatně se hledají.
Bez ohledu na všechny strasti, komáry a v létě nezapadající slunce, stávají se zážitky z této bažinaté oblasti severního Švédska nezapomenutelnými. Poté, co se bodance zahojí a v kufru auta zbude jen hromada vypotřebovaných odpuzovačů hmyzu, je již to těžké zapomenuto. Pravdou však zůstává, že hledání meteoritů v těchto oblastech není pro každého.
A nakonec pár fotografií z naší meteoritové výpravy:
Meteority se nachází i v podmáčeném terénu
Je potřeba najít malé kusy i v hloubce
Komáři střeží každý kus meteoritu, kapuca je nezbytností
Meteorit muonionalusta pod velkým balvanem
Někdy nejdou meteority hledat celý týden
Oblastí se dá jen těžko projít, podrost je hluboký a podmáčený
Kdo nemá štěstí, najde místo meteoritu alespoň houby