Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

Dárkový šek

 

Jak vybrat velikost prstenu

 

Výkup zlata a stříbra

 

Puncovní úřad

 

Zdobené řetízky stříbrné

 

 

 

KONTAKTY

Čištín s.r.o.
Jinonická 380/80
158 00 Praha 5
tel: 774 444 475 , 296 554 223
napište nám

ČLÁNKY » Meteorit Muonionalusta,Švédsko
Meteorit Muonionalusta ze Švédska

Před tisíci lety se v atmosféře rozpadl mnohatunový železný meteorit na menší kusy. Ty potom dopadly na ledovec, který pokrýval celou severní Evropu. Ledovec pak, při svém pohybu, roznesl meteority do okolí.

Dnes se v severním Švédsku, za polárním kruhem, dají jen těžko sbírat. Ložisko, které získalo jméno podle osady Muonionalusta, v jejímž okolí se meteority nacházejí, nabízí již jen málo možností, jak tyto cenné kusy železa najít. Již v minulých letech bylo to hlavní sesbíráno a hledači dobírají poslední zbytky, které bez potřebné techniky a zkušeností jen těžko lokalizujete. Práci ztěžuje obtížně schůdný terén a mračna neodbytných komárů, kteří se v létě vyrojí.

Jelikož je hledání detektory kovů ve Švédsku obecně zakázáno, je třeba pro práci, na vyhledávání těchto krásných meteoritů, získat speciální licenci. Toto jsou všechno faktory, proč cena meteoritu Muonio stále roste (Muonio je druhý používaný název podle většího města ve Finsku na hranici se Švédskem).

Meteority, které se najdou, jsou za tisíce let pobytu v ledovcových morénách více či méně korodované. Po vyčištění se objeví jejich jedinečná struktura. Struktura je vidět už na povrchu a po odleptání se objeví i na řezu. Některé kusy obsahují i vzácný troilit, který se vyskytuje výhradně v meteoritických železech. Řezy z meteoritu se dají použít pro výrobu šperků nebo jako dekorativní předměty. Není však nad to, když je meteorit zachován jako celek. Proto jsou ceněné hlavně malé kusy, které jsou méně časté a velice špatně se hledají.

Bez ohledu na všechny strasti, komáry a v létě nezapadající slunce, stávají se zážitky z této bažinaté oblasti severního Švédska nezapomenutelnými. Poté, co se bodance zahojí a v kufru auta zbude jen hromada vypotřebovaných odpuzovačů hmyzu, je již to těžké zapomenuto. Pravdou však zůstává, že hledání meteoritů v těchto oblastech není pro každého.

 

A nakonec pár fotografií z naší meteoritové výpravy: 

Meteority se nachází i v podmáčeném terénu

Meteority se nachází i v podmáčeném terénu

 

Je potřeba najít malé kusy i v hloubce

Je potřeba najít malé kusy i v hloubce

 

Komáři střeží každý kus meteoritu, kapuca je nezbytností

Komáři střeží každý kus meteoritu

 

Meteorit muonionalusta pod velkým balvanem

Meteorit muonionalusta pod velkým balvanem

Někdy nejdou meteority hledat celý týden

Někdy nejde hledat celý týden

 

Oblastí se dá jen těžko projít, podrost je hluboký a podmáčený

Oblastí se dá jen těžko projít, podrost je hluboký a podmáčený

 

Kdo nemá štěstí, najde místo meteoritu alespoň houby

Kdo nemá štěstí, najde houby